GED GED-Mathematical-Reasoning Question Answer
Potatoes can be purchased in 10-kilogram bags for $14 or loosely for $2 per kilogram. Harry bought one 10-kilogram bag of potatoes and 3 kilograms of loose potatoes.
Which of the following expressions equals the average price per kilogram, in dollars, for the potatoes Harry bought?
A)

B)

C)

D)

E)


